Golang olarak da anılan Go programlama dili, Google’daki bir ekip tarafından geliştirilen ve açık kaynak toplulukları tarafından katkı sağlanan genel  kullanım amaçlı bir programlama dilidir.

Go projesinin resmi web sitesi https://golang.org/  ‘dır.

Go basit, güvenilir ve verimli yazılımlar yazmayı kolaylaştıran açık kaynak kodlu  bir programlama dilidir.

Go projesi resmi web sitesinde Downloads kısmında  go1.12.9.windows.amd64.msi dosyasını indirin.

.msi dosyasını çalıştırın ve C:\ altına kurun. C sürücüsü altında go-work isimli bir klasör oluşturun. Daha sonra Bilgisayarım sağ tıklayın ve  Özellikleri tıklayın. Gelişmiş sistem ayarları tıklayın.Ortam değişkenleri tıklayın. Kendi kullanıcı adınız için kullanıcı değişkenleri  altında Yeni tıklayın. Değişken Adı : GOPATH   Değişken Değeri : C:\go-work girin ve Tamam tıklayın. Sonra alttaki Tamam tıklayın ve Ortam değişkenlerinden çıkın.

Sonra C:\go-work altına src klasörü ekleyin. Her bir projenizi bu src klasörünün içine klasör olarak ekleyin. Örneğin hello adındaki projemiz için C:\go-work\src\hello klasörü içine kodumuzu yazacağımız hello.go dosyasını ekleyeceğiz.  Bu aşamada kodumuzu yazacağımız bir IDE ( Entegre Geliştirme Ortamı ) bulmamız gerekecek.

LiteIDE is a simple, open source, cross-platform Go IDE

http://liteide.org/en/ sitesinden Download kısmında sourceforge sitesinde bulunan liteidex36.windows-qt5.9.5.zip dosyasını indirin. İndirdiğiniz .zip dosyasını açın ve açtığınız klasör içindeki liteide klasörünü C:\ altına kopyalayın. C:\liteide\bin klasörü içindeki liteide.exe dosyasına sağ tıklayın ve Gönder Masaüstü (Kısayol Oluştur) tıklayın.Artık liteide programını masaüstündeki simgesine tıklayarak çalıştırabilirsiniz.

Liteide programını çalıştırdığınız zaman sizi yukarıdaki ekran karşılar. Menüden File ardından New tıklayın. New Project or File pop-up ekranı açılacak. Bu pop-up ekranında GOPATH : altında C:\go-work görmeniz lazım. Template kısmında Go Source File seçiyorsun. Go dosyanın ismini giriyorsun. Örneğin hello . Go dosyasının yerini giriyorsun. C:\go-work\src\hello klasörünü seç. OK tıkla. Project C:\go-work\src\hello\hello.go has been created. Do you want to open it now? pop-up penceresi gelecek. Yes dediğimiz zaman liteide karşınıza kodunuzu yazacağınız hello.go dosyasını açacak.

Yeni bir programlama dili öğrenmeye başlayan birinin ilk yazdığı program tabiki Merhaba Dünya ‘dır. Bizde bu geleneği bozmayalım ve Merhaba Dünya yazan ilk Go programımızı yazalım. Yazdıktan sonra BR simgesine tıklayın. Bu simgeye tıkladığınızda liteide sizin için yazdığınız programı compile edip hello.exe dosyasını oluşturacak ve hello.exe dosyasının çıktısını sağ tarafta gösterecek. Ayrıca Success: process exited with code 0. yazacak.

The only way to learn a new programming language is by writing programs in it.

Dennis MacAlistair Ritchie, uzun süre birlikte çalıştığı arkadaşı Ken Thompson ile birlikte C programlama dilini ve Unix işletim sistemini yazan saygın Amerikalı bilgisayar mühendisi.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir