Bu makalemizde Python ile matemarik dersimizin yıl sonu ortalamasını bulup, bu ortalamanın hangi nota karşılık geleceğini bulalım.
Bunun için matematik sınav notlarımızı bir dizi şeklinde Python’a bildirelim. Önce sınav isimli dizinin değerlerini girelim. Python dilinde dizi girmek için sınav=[78,84,96] şeklinde girebilirsiniz.

Diziler ile ilgili bilgi vermeye sonraki makalelerde devam edeceğiz. 3 sınavın ortalamasını bulmak için sınavları toplayıp 3’e bölmemiz gerekli. Daha sonra ortalamayı ekrana yazdıralım.

#Matemetik Sınav Notlarımızı sınav isimli listeye girelim
sınav=[45,36,50]
sınav_ortalama=(sınav[0]+sınav[1]+sınav[2])/3
print("Matematik sınav ortalamanız : ",sınav_ortalama)
if (sınav_ortalama <=100 and sınav_ortalama > 90):
  print("Matematik karne notunuz A")
elif (sınav_ortalama <=90 and sınav_ortalama > 70):
  print("Matematik karne notunuz B")
elif (sınav_ortalama <=70 and sınav_ortalama > 60):
  print("Matematik karne notunuz C")
elif (sınav_ortalama <=60 and sınav_ortalama >= 50):
  print("Matematik karne notunuz D") 
else:
  print("Matematik dersinden kaldınız!")

Karne notunu bulmak için bilgisayarın bir karar vermesi gerekir. Bu kararı vermesi için biraz yardımcı olalım. Bunun için if elif else özel kelimelerini kullanacağız ve sonuna : işaretini koymamız gerekecek.
if kelimesinin Türkçe karşılığı eğer demektir. Else kelimesinin Türkçe karşılığı ise yada demektir. Eğer ( if : veya elif : ) şu şu ( koşul ) olursa şu komutu çalıştır , yok ( else : ) şu şu ( koşul ) olmazsa şu komutu çalıştır. Kontrol mantığını bu şekilde oluşturalım. Eğer sınav ortalaması 90’dan büyük ve 100’e eşit küçük ise Matematik karne notunuz A yazdır. Eğer sınav ortalaması 70’den büyük ve 90’a eşit küçük ise Matematik karne notunuz B yazdır.

Eğer sınav ortalaması 60’dan büyük ve 70’e eşit küçük ise Matematik karne notunuz C yazdır. Eğer sınav ortalaması 50’den büyük eşit ve 60’a eşit küçük ise Matematik karne notunuz D yazdır.
Yada Matematik dersinden kaldınız! yazdır.

Editör kısmına programımızı yazdıktan sonra kaydedip yeşil ok ( çalıştır ) işaretine tıklayarak programınızı çalıştırın.View Shell’e tıkladığınızda Shell kısımını görebilirsiniz ve program çıktısını shell kısmında görebilirsiniz.

Egzersizler :
1- yaslar = [12,18,56,25,36,29,45,42] dizisine göre yaşları 35 den küçük olanlara “GENÇ” yazdır. 45’e eşit ve büyük olanlara “YAŞLI” yazdırın.
2- dizi_a = [8,12,16,18] dizi_b = [2,3,4,5] dizi_a nın elemanlarını topla , dizi_b nin elemanlarını topla ve bu iki toplamı çarp sonucu yazdır.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir