Bu makalemizde Python programımızı yani bilgisayara verdiğimiz sıralı komutları .py uzantılı bir dosyaya kaydetmeyi ve Thonny Python IDE kullanarak bu dosyayı nasıl çalıştıracağımızı öğreneceğiz.
Ayrıca matematiksel bir işlem olan modüler aritmetik konusuna ufaktan değineceğiz. Hadi başlayalım.


Önce .py uzantılı dosyamızı kaydedeceğimiz bir klasör oluşturalım. Bunun için ben Masaüstüne Python_Projelerim isimli bir klasör oluşturdum. Bunun nasıl yapılacağını bildiğinizi varsayıyorum 🙂

Masaüstüne klasörünüzü oluşturduktan sonra Thonny Python IDE programını çalıştırın ve Editör kısmına bilgisayarın çalıştıracağı sıralı komutlarımızı yazmaya başlayalım.

Birinci ve ikinci satırın ne yaptığını artık söylemeye gerek yok.Önceki makalelerimizde anlatmıştık. Üçüncü satırda bilgisayara kullanıcının klavyeden girdiği sıralı karakterleri int() komutu ile tamsayıya çevirmesini söylüyoruz. Bu matematiksel işlemler yapmak için gerekli.Daha sonra bu sayıyı 2’ye bölmesini ve kalanı Mod_iki değişkeninde tutmasını söylüyoruz.

Mod_iki değişkeninin değerini print ile yazdırdıktan sonra şimdi bilgisayardan bir karar vermesini istiyoruz. Burada ilk kez kullanacağımı if ve else: Python dilinde kullanılan özel kelimelerdir. Bu iki kelime ile koşullu komutlar yazabilirsin. Burada dikkat etmen gereken if ve else’den sonraki satırların başında biraz boşluk bırakman gerekir.Yoksa Thonny Python IDE sana hata verir.

Yukarıdaki örneğimizde Mod_iki değişkeni 1’e eşit ise bilgisayar ekrana “Girdiğin Sayı TEK” cümlesini yazdırır. Eğer Mod_iki değişkeni 1’e eşit değil ise bilgisayar ekrana “Girdiğin Sayı ÇİFT” cümlesini yazdırır.

Burada matematiksel bir bilgi vernek gerekirse 2 ye bölünen bir sayıdan bölme işlemi sonrası kalan ya 1 olur yada 0. Aynı şekilde 3’e bölünen bir sayıdan bölme işlemi sonrası kalan ya 2 ya 1 yada 0 olur.

Programımızı Editör kısmına yazdıktan sonra oluşturduğumuz klasöre .py uzantısı ile kaydedelim. Burada sizin sadece bu dosyaya isim vermeniz yeterli, .py uzantısını Thonny Python IDE sizin için ekliyor. Kaydettikten sonra programınızın ismini Editör kısmının hemen üzerinde .py uzantısı ile görebilirsin.Bu aşamadan sonra .py uzantılı dosyayı istediğimiz zaman Thony Python IDE ile çalıştırabilirsin. Şimdi bunu nasıl yapacağımızı görelim.

Thonny Python IDE menüsünde bulunan yeşil ok tuşu ile editörde yazıp masaüstünde oluşturduğun klasöre kaydettiğin .py uzantılı dosyayı çalıştırabilirsin. Çalışan dosya kullanıcı ile Shell ( >>> ) kısmında dialog kurar.

Bu programda senden klavyeden bir sayı girmeni istiyor. Girdiğin sayıyı ekrana yazdırıyor. 2’ye bölündüğünde kalanı ekrana yazdırıyor. İf else kontrol yapısını kullanarak sayının çift yada tek olduğunu sana söyleyebiliyor.

Artık bu .py uzantılı dosyayı başka bir bilgisayara taşıyıp .py uzantılı dosyaları çalıştıran herhangi bir Python IDE’den çalıştırabilirsin.

Egzersiz olarak klavyeden girilen bir sayının 5 ile tam bölünüp bölünmeyeceğini bilen bir Python programı yazabilir misin? Hadi bakalım…

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir